Poznaj fenomen mebli z Kalwarii Zebrzydowskiej
Kalwaria Zebrzydowska to miasto w południowej Polsce, leżące w województwie małopolskim i powiecie wadowickim. Jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego, ale słynie głównie z produkcji mebli robionych na zamówienie. Dlaczego?
Rozwój Cechu Rzemiosł Różnych – historia
W 1786 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o działalności stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej. W 1896 ich liczebność wzrosła z czterdziestu do ponad siedemdziesięciu, co było sporą liczą biorąc pod uwagę, że w Kalwarii mieszkało wtedy jedynie półtora tysiąca osób. Wtedy też, utworzono organizację cechową i powstała pierwsza publiczna Krajowa Szkoła Stolarska, która miała przygotowywać przyszłych rzemieślników do profesjonalnego wykonywania zawodu.
W okresie międzywojennym, mimo panującego kryzysu gospodarczego, zasięg zbytu mebli kalwaryjskich objął całą Małopolskę, Górny Śląsk i dotarł nawet do Warszawy oraz Lwowa. W latach trzydziestych powstała Spółdzielnia Stolarska “Stolarz”, jednak w trakcie II Wojny Światowej trafiła na parę lat pod zarząd niemiecki. W 1947 roku odbyły się pierwsze powojenne Targi Kalwaryjskie, jednak dwa lata później zawieszono działalność Cechu i wznowiono ją dopiero w 1955. Trzydzieści lat później, w setną rocznicę założenia Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, oddano do użytku pawilon meblowy wybudowany przez jego członków.
Największy rozkwit rzemiosła w Kalwarii nastąpił dopiero w bieżącym stuleciu. Początkowo tworzono meble secesyjne, masywne, najczęściej jesionowe, które oklejane były cienkimi płatami drewna orzechowego lub mahoniowego. Aktualnie stosowane są najnowsze technologie oraz materiały, które wybierane są indywidualnie dla każdego klienta, w zależności od jego potrzeb oraz gustu. Tworzone są meble nowoczesne, jak i przypominające te z dawnych lat.
Fenomen mebli z Kalwarii Zebrzydowskiej
Główną zaletą mebli z Kalwarii jest fakt, że tworzone są najczęściej w małych, rodzinnych warsztatach z wieloletnią tradycją i zamiłowaniem do ich wyrobu. Większość wytwórni meblarskich należy do rodzin, których przodkowie należeli do powstałego w XIX wieku Cechu. Dzięki tak dużemu doświadczeniu zakładów z Kalwarii Zebrzydowskiej, możemy liczyć na najlepszą jakość wykonania mebli unikalnych i nowoczesnych lub takich w starym stylu. Istotny jest również fakt, że dzięki ilości i różnorodności firm w Kalwarii, na pewno znajdziemy taką, która spełni nasze oczekiwania.
W pawilonach Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. Mickiewicza oraz Jagiellońskiej, można oglądać całoroczne wystawy wyrobów kalwaryjskich. Prezentowanych jest ponad sto ekspozycji meblowych, które przyjeżdżają oglądać widzowie z całej Polski oraz zagranicy. Ekspozycje zajmują prawie sześć tysięcy metrów kwadratowych. Kalwaryjskie meble prezentowane są także na corocznych Targach Meblowych organizowanych w tej właśnie miejscowości.
Rzemiosło rozwijane jest także poprzez kształcenie nowych rzemieślników. Cech wraz z Zespołem Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej co roku organizuje rekrutację nowych uczniów do nauki w branży stolarskiej i tapicerskiej.
Meble z Kalwarii Zebrzydowskiej – najlepszej jakości stoły i krzesła na zamówienie!