Jak czyścić meble tapicerowane – podstawowe porady

Jak czyścić meble tapicerowane – podstawowe porady

Każdy nowy mebel świetnie się prezentuje, jednakże wraz z upływem czasu traci swój blask. Dotyczy to nawet tak wytrzymałych mebli jak krzesła dębowe. Jednak szczególnie upływ czasu widać na meblach tapicerowanych. Zazwyczaj tapicerka staje się coraz bardzie przybrudzona i traci intensywność kolorów. Wpływa to negatywnie na estetykę nie tylko samego mebla, ale i całej aranżacji. Na szczęście nie trzeba od razu wyrzucać starych mebli i inwestować w nowe krzesła na zamówienie. Wystarczy odświeżyć i ładnie wyeksponować tapicerkę, aby nadać meblom drugiego życia, a wnętrzu charakteru. Jak zatem prawidłowo czyścić tapicerkę meblową?

Jak czyścić tapicerkę wykonaną z aksamitu i weluru?

Bardzo ważną kwestią w przypadku tapicerki aksamitnej jest to, aby czyścić ją zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Do czyszczenia można użyć zimnej wody wymieszanej z niewielką ilością amoniaku. Po delikatnym wtarciu mieszanki w aksamit, należy pozostawić ją na godzinę, po czym wyczesać włosie za pomocną miękkiej szczoteczki. Sklejone włoski można z kolei delikatnie osuszyć przy pomocy suszarki do włosów. Jeśli chodzi zaś o tapicerkę welurową, to zaleca się sięgnąć po gotowe preparaty specjalnie do tego przeznaczone. Najpierw należy oczywiście odkurzyć tapicerkę, a potem można przejść do nałożenia środka czyszczącego. Czas trzymania preparatu na tapicerce z weluru jest ściśle związany z poziomem jej zabrudzenia. Przy odświeżaniu zwykle wystarczy trzymać środek do dwóch godzin, ale przy większych plamach i zabrudzeniach należy wydłużyć ten czas nawet do pięciu godzin.

Sposoby czyszczenia bawełnianej tapicerki

W przypadku mebli z tapicerką bawełnianą warto sięgnąć po specjalną piankę, przeznaczoną do czyszczenia tego rodzaju materiału. Najpierw zaleca się oczywiście przetestować preparat na niewielkim kawałku tapicerki i obserwować reakcję materiału na zawarte w nim składniki. Środek czyszczący należy nałożyć na dokładnie odkurzoną tapicerkę, a po godzinie usunąć go białą ścierką. Bardzo ważną kwestią podczas nakładania preparatu jest to, aby nie zmoczyć wypełnienia mebla. Jeśli jednak do tego dojdzie, należy osuszyć wilgotne miejsce za pomocą letniego strumienia powietrza suszarki do włosów.

Jak wyczyścić tapicerkę ze skóry?

Jako, że wraz z upływem czasu impregnat znajdujący się na skórzanej tapicerce się ściera, konieczna jest regularna jej konserwacja – trzy razy w roku. Trzeba jednak pamiętać, że do czyszczenia skórzanych mebli należy używać wyłącznie dedykowanych preparatów do skór meblowych. Pierwszym krokiem jest pozbycie się z tapicerki tłuszczu za pomocą roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń/preparatem przeznaczonym do pielęgnacji skór. Istotną kwestią jest czyszczenie skórzanej tapicerki partiami – zaczynając od siedziska. Wystarczy nanieść niewielką ilość preparatu na czystą ścierkę i można przejść do czyszczenia powierzchni mebla okrężnymi ruchami. Na koniec należy przetrzeć tapicerkę ręcznikiem wykonanym z miękkiego materiału typu frotte.