Stół okrągły – w jakim wnętrzu spisze się najlepiej?

Stół okrągły rozkładany

Stół okrągły – w jakim wnętrzu spisze się najlepiej?

Stoły okrągłe cieszą się coraz większą popularnością – można spotkać je zarówno we wnętrzach urządzonych klasycznie, jak i tych bardzo nowoczesnych. Te małe świetnie prezentują się w niewielkich pomieszczeniach, a większe okrągłe stoły idealnie sprawdzają się w przypadku dużych salonów i jadalni. Dlaczego warto w nie zainwestować i w jakich wnętrzach spiszą się najlepiej? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Estetyczne i praktyczne wnętrze – kiedy i dlaczego warto postawić na okrągły stół?

Osoby znajdujące się na etapie urządzania swojego domu/mieszkania czy też pragnące zmienić dotychczasowy wygląd wnętrza z pewnością będą potrzebować stołu. Obecnie wybór jest ogromny, jednakże prostokątne czy kwadratowe stoły to nie są jedyną możliwością. Coraz częściej we wnętrzach można spotkać stoły okrągłe na jednej nodze czy też w wersji rozkładanej. Ten pierwszy świetnie spisze się w niewielkim salonie, natomiast do dużej jadalni znacznie lepszym wyborem będzie większy stół okrągły rozkładany. Stoły okrągłe zajmują znacznie mniej miejsca od modeli prostokątnych, a wybierając stół okrągły na jednej nodze, można optycznie jeszcze bardziej zaoszczędzić na przestrzeni. W zależności od indywidualnych preferencji użytkowników i aranżacji wnętrza mogą być one w prostej formie lub w bardziej dekoracyjnym wydaniu.

Stół można kupić jako osobny mebel lub w zestawie z krzesłami. Może on być bejcowany, przecierany czy też bielony. Niezwykle istotne przy wyborze stołu są metraż i kształt wnętrza. Modele okrągłe jak najbardziej sprawdzą się w przypadku mniejszych i kwadratowych wnętrz, niekoniecznie w wąskich i długich pomieszczeniach, ponieważ mogłyby zaburzyć proporcje.

Stoły okrągłe nadają się zarówno do salonu, jak również do jadalni i kuchni. Zakup tego typu stołu jest dobrym rozwiązaniem w przypadku użytkowania go przez kilka osób. Przy większej liczbie osób korzystających średnica blatu znacząco się zwiększa. Im większy blat, tym niestety korzystanie ze stołu jest mniej komfortowe – m.in. większy problem z dostępem do potraw i utrudniona komunikacja z pozostałymi osobami przy stole.

Stół okrągły stołem idealnym?

Zaletą stołu okrągłego jest z pewnością możliwość postawienia przy nim nieparzystej liczby krzeseł i to bez zaburzania zasad symetrii. Ponadto siedzące przy nim osoby są zwrócone do siebie twarzami, co niewątpliwie wzmacnia więzi i podwyższa komfort rozmowy. Okrągłe stoły są także bezpieczniejsze dla dzieci, szczególnie tych małych. Co więcej, oświetlenie okrągłego stołu jest znacznie łatwiejsze – wystarczy pojedyncza lampa wisząca nad centralnym punktem blatu. Osoby pragnące nadać wnętrzu delikatności i subtelności, powinny postawić na jasne, nawet białe stoły. Mogą one mieć jedną centralną nogę lub więcej nóg wykonanych w lakierze. Świetnie pasować będą do nich lekkie i ażurowe krzesła, również w jasnym wydaniu.