MontBlanc
0
No products in the cart.

Blog

Poradnik

Stół okrągły – w jakim wnętrzu spisze się najlepiej?

18 maja 2018, Author: Paweł Łypik

Stoły okrągłe cieszą się coraz większą popularnością – można spotkać je zarówno we wnętrzach urządzonych klasycznie, jak i tych bardzo nowoczesnych. Te małe świetnie prezentują się w niewielkich pomieszczeniach, a większe okrągłe stoły idealnie sprawdzają się w przypadku dużych salonów i jadalni. Dlaczego warto w nie zainwestować i w jakich wnętrzach spiszą się najlepiej? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Estetyczne i praktyczne wnętrze – kiedy i dlaczego warto postawić na okrągły stół?

Osoby znajdujące się na etapie urządzania swojego domu/mieszkania czy też pragnące zmienić dotychczasowy wygląd wnętrza z pewnością będą potrzebować stołu/stolika. Obecnie wybór jest ogromny, jednakże prostokątne czy kwadratowe stoły to nie są jedyną możliwością. Coraz częściej we wnętrzach można spotkać stoły okrągłe na jednej nodze czy też w wersji rozkładanej. Ten pierwszy świetnie spisze się w niewielkim salonie, natomiast do dużej jadalni znacznie lepszym wyborem będzie większy stół okrągły rozkładany. Stoły okrągłe zajmują znacznie mniej miejsca od modeli prostokątnych, a wybierając stół okrągły na jednej nodze, można optycznie jeszcze bardziej zaoszczędzić na przestrzeni. W zależności od indywidualnych preferencji użytkowników i aranżacji wnętrza mogą być one w prostej formie lub w bardziej dekoracyjnym wydaniu. Stół można kupić jako osobny mebel lub w zestawie z krzesłami. Może on być bejcowany, przecierany czy też bielony. Niezwykle istotne przy wyborze stołu są metraż i kształt wnętrza. Modele okrągłe jak najbardziej sprawdzą się w przypadku mniejszych i kwadratowych wnętrz, niekoniecznie w wąskich i długich pomieszczeniach, ponieważ mogłyby zaburzyć proporcje.

Stoły okrągłe nadają się zarówno do salonu, jak również do jadalni i kuchni. Zakup tego typu stołu jest dobrym rozwiązaniem w przypadku użytkowania go przez kilka osób, gdyż przy większej liczbie osób korzystających średnica blatu znacząco się zwiększa. Im większy blat, tym niestety korzystanie ze stołu jest mniej komfortowe – m.in. większy problem z dostępem do potraw i utrudniona komunikacja z pozostałymi osobami przy stole.

Stół okrągły stołem idealnym?

Zaletą stołu okrągłego jest z pewnością możliwość postawienia przy nim nieparzystej liczby krzeseł i to bez zaburzania zasad symetrii. Ponadto siedzące przy nim osoby są zwrócone do siebie twarzami, co niewątpliwie wzmacnia więzi i podwyższa komfort rozmowy. Okrągłe stoły są także bezpieczniejsze dla dzieci, szczególnie tych małych. Co więcej, oświetlenie okrągłego stołu jest znacznie łatwiejsze – wystarczy pojedyncza lampa wisząca nad centralnym punktem blatu. Osoby pragnące nadać wnętrzu delikatności i subtelności, powinny postawić na jasne, nawet białe stoły. Mogą one mieć jedną centralną nogę lub więcej nóg wykonanych w lakierze. Świetnie pasować będą do nich lekkie i ażurowe krzesła, również w jasnym wydaniu.