Stoły do jadalni – poznaj zalety i wady wybranych modeli

Stoły do jadalni – poznaj zalety i wady wybranych modeli

Stoły do jadalni

Stoły do jadalni – Aranżując jadalnie możemy napotkać na kilka problemów. Jeżeli wymiary pomieszczenia nie pozwalają na swobodne ustawienie wszystkich mebli.

Meble do jadalni

Standardowe umeblowanie jadalni składa się ze stołu otoczonego krzesłami, kredensu z zastawą stołową oraz komody. W komodzie chowamy bieliznę stołową typu: obrusy, serwetki, a także różne inne przydatne akcesoria.
Najbardziej sprawia nam problem ustawienie stołu w salonie. Podczas aranżowania wnętrza należy uwzględnić również miejsce dla osób, które będą przy nim siedzieć.

Odpowiedni kształt stołu do jadalni

Stół to mebel przy którym najwygodniej można zjeść każdy posiłek. Jest tą częścią wyposażenia, która jednoczy rodzinę podczas przyjęć i świąt.
Wybierając nowy stół do jadalni, należy wcześniej poznać jego funkcjonalności, a także zdecydować, jaki powinien mieć kształt. Najważniejszym etapem jest jednak określenie odpowiednich wymiarów.

Pod kątem funkcjonalności najlepszym rozwiązaniem jest zakup stołu z możliwością rozkładania. Jest to najpraktyczniejsza forma powiększenia powierzchni mebla, z zachowaniem przy tym jego funkcjonalności. Dodatkowy element, za pomocą którego powiększa się gabaryty mebla najczęściej przechowuje się osobno, poza konstrukcją stołu. Tak by nie ograniczał miejsca na nogi – poza modelami 8 nogowymi gdzie oskrzynia na wkładki jest.

Takie konstrukcje stosowane są przeważnie w stołach o kształcie kwadratu lub prostokąta. Istnieje jednak  model stołu, który po rozłożeniu przyjmuje kształt owalny. Jest to stół okrągły rozkładany. Element powiększający jego powierzchnię znajduje się – podobnie jak w stołach prostokątnych – poza rozsuwanym blatem.

Stół okrągły na jednej nodze

Wszystkie stoły rozkładane, jako podpory unoszące blat, posiadają cztery, zazwyczaj dość masywne i stabilne nogi. Jeśli jednak chcemy wprowadzić odrobinę nowoczesnego designu do jadalni,  warto zastanowić się nad kupnem stołu na jednej nodze.

Stół na jednej nodze to dość odważny pomysł na stół jadalniany – w tym przypadku należy szczególnie zwrócić uwagę na jego stabilność. Noga stołu umieszczona w centralnej części okręgu podtrzymuje głównie obszar znajdujący się najbliżej środka stołu. Trzeba uniknąć problemu związanego z chwiejnością mebla. Stół powinien mieć podstawę dopasowaną do średnicy stołu, tak by był bezpiecznym rodzinnym stołem.

Wybierajmy stół do jadalni z blatem lakierowanym, tak by materiał z którego wykonano mebel był odporny na urazy mechaniczne. Powinien być stabilnie skonstruowany. Ważne, aby mechanizmy i rozwiązania powiększające jego powierzchnię nie sprawiały problemów podczas rozkładania. Zadbajmy również o to, by stół był dopasowany do wystroju wnętrza oraz estetycznie wykonany.