Czy drewniane meble mogą być nowoczesne?

Czy drewniane meble mogą być nowoczesne?

W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór wyposażenia oraz wszelkich dodatków, które wykorzystujemy w naszych wnętrzach. Rośnie popularność mebli z płyt laminowanych czy MDF (płyta drewnopochodna), ponieważ są tańsze od tych z litego drewna i tworzy się je o wiele szybciej i łatwiej. Warto jednak zastanowić się przed zakupem, które z nich mają więcej zalet i posłużą nam dłużej.

Zalety i wady mebli drewnianych

Meble wykonane z naturalnego surowca są całkowicie niepowtarzalne. Ze względu na fakt, że w naturze nie ma dwóch identycznych kawałków drewna, tak samo nie znajdziemy jednakowych stołów czy krzeseł. Dlatego też będą świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących oryginalność wyposażenia. Warto w takiej sytuacji wybrać meble w naturalnym kolorze i z widocznym usłojeniem.

Lite drewno jest długowieczne, a mebel wykonany z tego surowca przetrwa nawet dziesiątki lat. Po tym czasie, bardzo łatwo odnowić daną rzecz i sprawić, że zyska nowe życie czy styl. Niektórzy jednak, szukają antyków z “duszą”, jak np. rodzinny, masywny stół rozkładany na jednej nodze, który będzie służył kilku pokoleniom. Za ich pomocą, do minimalistycznego i nowoczesnego wnętrza, można wprowadzić oryginalny styl.

Inną ważną zaletą naturalnego surowca jest fakt, że jest ekologiczny. Nie zawiera szkodliwych, toksycznych substancji, dzięki czemu nie wywołuje alergii i jest całkowicie bezpieczny, nawet w pokojach dziecięcych. Dla wielu młodych rodziców jest to podstawowy wymóg przy urządzaniu mieszkania czy domu.

Wśród przeciwników mebli drewnianych krążą opinie, że wyposażenie takie jest masywne, ciężkie i niepraktyczne, a krzesła bukowe, które w założeniu mają być mobilne, wcale nie są tak łatwe do przesuwania. O drewno trzeba dbać i odpowiednio je pielęgnować, co dla niektórych może być kolejną wadą. Istotna jest również cena, która jest o wyższa niż w przypadku mebli z tworzyw sztucznych, jednak idzie za tym ich trwałość i ponadczasowy styl.

Meble z naturalnego surowca a nowoczesny styl

Drewniane ławy, krzesła, regały, zawsze wyglądają stylowo. Meble z naturalnego surowca od zawsze cieszyły się popularnością i nie słabnie ona, mimo mijających lat. W dzisiejszych czasach oryginalność wyposażenia jest bardzo ceniona. Modna stała się także inspiracja PRL-em i tworzenie wyposażenia, na wzór tego z lat 60-tych czy 70-tych lub zdobywanie używanych sztuk na licytacjach i wystawach.

Drewniane szafy to nie tylko te wielkie, masywne i ciemne regały, które pamiętamy z dawnych lat czy zdjęć. Dzięki obróbce, można nadać im dowolny kolor i kształt, więc łatwo stworzyć proste i jasne wyposażenie, np. do pokoju dziecięcego czy przestronnego i minimalistycznie urządzonego salonu. Wykonywane są już bardzo funkcjonalne, nowoczesne i kolorowe meble, które przypominają te z tworzyw sztucznych, jednak są o wiele bardziej trwałe, stabilne, a także idealne dla alergików. Coraz więcej osób odchodzi od krótkotrwałej mody na laminowane płyty w swoich domach i powraca do ponadczasowego stylu mebli z naturalnego drewna.