Krzesła na zamówienie – na co zwrócić uwagę, aby były wygodne

Krzesła na zamówienie – na co zwrócić uwagę, aby były wygodne

Niezbędnym elementem wyposażenia pomieszczenia, w którym spożywamy posiłki są meble. W tego typy wnętrzach z całą pewnością nie może zabraknąć stołu i krzeseł. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakup mebli, dzięki czemu można bezproblemowo dopasować je do każdej aranżacji wnętrza. Chociaż nie brakuje gotowych krzeseł czy też całych zestawów meblowych, to jednak coraz więcej osób decyduje się na krzesła na zamówienie. Wówczas można bowiem liczyć na otrzymanie mebla idealnie dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań preferencji. Pojawia się jednak pytanie, na co zwrócić uwagę podczas zakupu krzeseł, aby były one wygodne i jednocześnie stylowe?

Wygodne krzesła, czyli jakie?

Wbrew pozorom wybór krzeseł nie jest taki łatwy. Z całą pewnością nie wystarczy kierowanie się wyłącznie wyglądem i ceną mebli. Chociaż oferta salonów meblowych jest bogata i zróżnicowana, to jednak nie wszystkie krzesła są w stanie spełnić określone oczekiwania przyszłych użytkowników. Bardzo istotną kwestią jest także rodzaj pomieszczenia, w którym ma znaleźć się krzesło. Inne meble sprawdzą się w jadalni i kuchni, a inne w biurze czy pokoju dziecięcym. Oprócz eleganckiego wyglądu znaczenie mają również funkcjonalności i komfort. Warto zatem zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia w postaci podłokietników, odpowiednio wyprofilowanego oparcia, możliwości regulowania wysokości i stabilnego stelażu.

Krzesła mogą być wykonane z różnych materiałów i surowców. W przypadku modeli drewnianych typu krzesło bukowe (trwałe i masywne oraz o pięknej i szlachetnej strukturze), sosnowe (specyficzne usłojenie oraz kolorystyka wprowadzające do wnętrza ciepło i przytulność) czy też krzesła dębowe(trwałe, bardziej surowe i chłodne) można liczyć na ciekawy design oraz na łatwość utrzymania mebli w czystości. Stelaż, nogi i oparcie wykonane są z drewna, a siedzisko wyłożone wygodną tapicerką. Świetnie spisują się one w kuchni.

Do jadalni zaleca się zakup krzeseł tapicerowanych, w przypadku których tapicerowane jest zarówno siedzisko, jak i oparcie. Są one zatem bardzo eleganckie i stylowe.

Do biura najczyściej wybierane są krzesła wykonane z tworzyw sztucznych oraz tapicerowane skórą ekologiczną, z chromowanymi/drewnianymi dodatkami. Takie krzesła świetnie wyglądają również w nowoczesnych wnętrzach. Uniwersalnym rozwiązaniem są krzesła tapicerowane i rattanowe, które pasują niemalże do każdego stołu. Krzesła twarde są mniej wygodne, ale te tapicerowane są nieco mniej odporne na zabrudzenia i trudniejsze w utrzymaniu czystości.

Kwestia wymiarów krzesła

W przypadku krzeseł do jadalni zaleca się wybrać modele z lekko odchylonym do tyłu oparciem. Zapewni to większą swobodę i pozwoli uniknąć efektu ściśniętego żołądka podczas spożywania posiłku. Standardowe krzesło wyposażone jest w siedzisko usytuowane na wysokości 40-45 cm. Za optymalną szerokość siedzenia dla krzesła bez podłokietników uznaje się 38-42 cm, a w przypadku krzesła z oparciami pod łokcie siedzisko jest nieco szersze – do 45 cm. Jeśli chodzi zaś o głębokość siedzenia, to waha się ona 38-40 cm.

Znaczenie ma również to, aby krzesła były dobrze dopasowane do stołu. Modele z poręczami powinny mieć odpowiednią szerokość i nie mogą przeszkadzać po przysunięciu krzesła do stołu. Wysokość krzesła powinna być dostosowana do wysokości stołu tak, aby znalazło się wystarczająco dużo miejsca na nogi i kolana. Wymiary krzesła muszą odpowiadać parametrom stołu, aby każda siedząca przy nim osoba miała zapewnioną wygodną przestrzeń.